Series S1887 - CORRESPONDENCE FILES - MINISTER FOR AGRICULTURE

Identity area

Reference code

AU WA S1887

Title

CORRESPONDENCE FILES - MINISTER FOR AGRICULTURE

Date(s)

  • 1969-01-01 - 1971-12-31 (Creation)

Level of description

Series

Medium

Format

Files

Status

Context area

Name of creator

AU WA A815 - HON. CRAWFORD NALDER MLA (1959-01-01 - 1971-12-31)

Administrative history

The Hon. Crawford Nalder MLA was the Member of the Legislative Assembly for Wagin 1947-1950 and for Katanning 1950-1974. He was Minister for Agriculture, War Service Land Settlement (until 1966), Electricity 1959 - 1971; Deputy Premier 1962 - 1971. He was born 14 February 1910, died 8 December 1994, and was knighted 1974.

Archival history

Content and structure area

Scope and content

Correspondence files of the Minister of Agriculture

Accruals

System of arrangement

Numerical

Conditions of access and use area

Conditions governing access

Conditions governing access (legacy)

Conditions governing reproduction

Language of material

Script of material

Language and script notes

Physical characteristics and technical requirements

Finding aids

Allied materials area

Existence and location of originals

Related units of description

Related units of description

Access points

Place access points

Description control area

Level of detail

Language(s)

Script(s)

Sources

Archivist's note

Range Control Symbol = 5.1a - 150

Accession area

Related subjects

Related people and organizations

Related places