AU WA A1401 - HON. GRAHAM CHARLES MACKINNON MLC

Identity area

Type of entity

Corporate body

Legal Status Text

Minister

Authorized form of name

HON. GRAHAM CHARLES MACKINNON MLC

Other form(s) of name

Description identifier

AU WA A1401

Description area

Dates of existence

1974-05-22 - 1980-01-01

History

The Hon. Graham Charles MacKinnon was appointed as Minister for Education; Cultural Affairs; Recreation in the Sir Charles Court government when the Coalition took office in 1974. In 1977, the Minister's portfolios changed to that of Fisheries and Wildlife; Tourism; Conservation and the Environment as well as Leader of the Government in the Legislative Council. In 1978, the Ministers portfolios changed to that of Works; Water Supplies; Tourism as well as Leader of the Government in the Legislative Council. The Minister left office in 1980.

Places

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Related function

Related function

Related function

Related function

Related unit of description

Series S3601 - PRESS STATEMENTS/SPEECH NOTES - EDUCATION

Role

Creation

Description of relationship

Dates of relationship

1974-04-05 - 1977-01-01

Control area

Rules and/or conventions used

Status

Final

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Sources

Archivist's notes