Series S2956 - ITINERARIES - COUNTRY AND OVERSEAS TRIPS

Identity area

Reference code

AU WA S2956

Title

ITINERARIES - COUNTRY AND OVERSEAS TRIPS

Date(s)

  • 1991-01-03 - 1992-08-10 (Creation)

Level of description

Series

Medium

Format

Files

Status

Context area

Name of creator

AU WA A1017 - HON. GEOFFREY IAN GALLOP (1990-12-20 - 1993-02-16)

Administrative history

The Honourable Geoffrey Ian Gallop MLA became Minister for Education; Parliamentary and Electoral Reform; Minister Assisting the Treasurer on 20 December 1990 as part of the Lawrence Administration. Following the reconstitution of the Ministry on 16 February 1992 he became Minister for Fuel and Energy; Microeconomic Reform; Parliamentary and Electoral Reform; Minister Assisting the Treasurer, and maintained these portfolios until 16 February 1993.

Archival history

Content and structure area

Scope and content

Itineraries and supporting documents of overseas and country trips taken by the Hon. Geoffrey Ian Gallop.

Accruals

System of arrangement

Conditions of access and use area

Conditions governing access

Restricted 25 years

Conditions governing access (legacy)

Conditions governing reproduction

Language of material

Script of material

Language and script notes

Physical characteristics and technical requirements

Finding aids

Allied materials area

Existence and location of originals

Related units of description

Related units of description

Access points

Place access points

Description control area

Level of detail

Language(s)

Script(s)

Sources

Accession area

Related subjects

Related people and organizations

Related places